جاذبه های گردشگری استانبول در یک نگاه

جاذبه های گردشگری استانبول در یک نگاه

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را از هم جدا کرده است. استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. شهر استانبول در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگ جهان انتخاب شده‌است. همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می‌رود. جاذبه های گردشگری و توریستی استانبول فراوانند، از مساجد و کاخ ها گرفته تا موزه ها و بازارهای تاریخی آن همگی زیبایی های خاص خودشان را دارند.

قابل ذکر است آژانس گردشگری آرتان مهر آسمان تورهای استانبول خود را با تنوع پروازها و هتل های مختلف ارائه میکند . جهت دیدن تورها بر روی تور مورد نظر کلیک کنید.

ایاصوفیه

ایاصوفیه از معروف ترین و دیدنی ترین بناهای موجود در ترکیه و شهر استانبول است. این بنا در دوره امپراتوری بیزانس در سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شده است. طول این مسجد در طولانی ترین قسمت 82 متر و عرض آن 73 متر است و ارتفاع آن در بالاترین قسمت گنبد 55 متر می‌باشد. این مسجد در میدان سلطان احمد استانبول قرار دارد که درخدمت گردشگری کشور ترکیه قرار گرفته است. در طی گذر تاریخ به این بنا مناره و منبر و محراب افزوده شده است. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قرآن به خط مصطفی چلبی در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد. علاوه بر این لوحه‌هایی دور تا دور سقف ایاصوفیه نصب شد که در آن نام الله، محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین نوشته شد. جالب است بدانید که این مسجد که زمانی کلیسا بوده به مدت هزار سال بزرگ ترین کلیسا و بنای مذهبی در دنیا بوده است تا اینکه کلیسای مشهور سویل در اسپانیا این عنوان را از ایاصوفیه ربود.

1

مسجد سلطان احمد
این مسجد زیبا، شاید فراتر از یک بنای تاریخی در شهر استانبول باشد. مسجدسلطان احمد در زمان امپراطوری عثمانی و زمانی که استانبول پایتخت ترکیه بوده، بنا شده است. این بنا یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی می‌باشد که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به “مسجد آبی” نیز شهرت دارد. سلطان احمد در حدود سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ دستور ساخت این مسجد را داده است که پس از مرگ وی به این نام، نامگذاری شد. سلطان احمد اول در همین مسجد دفن شده ‌است. مسجد سلطان احمد در قدیمی‌ترین بخش استانبول واقع شده است که در مقابل کلیسای ایاصوفیه می‌باشد. این مسجد به عمد در مقابل عمارت ایاصوفیه ساخته شده تا نشان دهد که معماران عثمانی و مسلمان می‌توانند رقبای سرسختی برای اجداد مسیحی خود باشند. با این حال، معمار نتوانسته قبه‌هایی بزرگتر از قبه عمارت ایاصوفیا بسازد و به همین دلیل تلاش کرده با تنظیم دقیق موقعیت قبه‌ها، شبه قبه‌ها و مناره‌ها، جلوه‌ای زیبا را پدید آورد. اگر از دریا به مسجد نگاه کنید، قبه‌ها و مناره‌های مسجد در بخش قدیمی شهر برجسته هستند و هدف سازندگان هم ایجاد چنین چشم انداز زیبایی بوده‌است.
مسجد سلطان احمد یکی از جذاب ترین بناهای شهر استانبول می‌باشد که هر توریستی را با هر مذهب به سمت خود می‌کشاند. این مسجد تنها مسجد ترکیه ‌است که شش مناره دارد و هنگامی که تعداد مناره‌ها اعلام شد، عده‌ای از سلطان انتقاد کردند و وی را به علت تقلید از شش مناره مسجد الحرام سرزنش نمودند. او نیز با پرداخت مبلغی، مناره هفتم مسجد کعبه را ساخت تا این انتقادها را آرام کند.

2

آکواریوم استانبول
از مکان های دیدنی شهر استانبول که به هیچ عنوان نباید دیدن آن را از دست داد. این آکواریوم در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و در همان سال به عضویت رسمی انجمن جهانی باغ وحش ها و آکواریوم ها در آمده است. آکواریوم استانبول یکی از مکان هایی است که برای شما هیجانی وصف ناپذیر در دل دریا را فراهم کند. آکواریوم استانبول در طراحی و ساخت، تنوع گونه های ماهی و نحوه نمایش آنها منحصر به فرد می باشد. تونل زیبا و چشم‌گیر این آکواریوم، لذت دیدن جانوران دریایی از نزدیک را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است. این مجموعه سوغات‌فروشی، کافه تریا، رستوران، پارکینگ و یک سینمای پنج‌ بعدی هم دارد و بخش دیگر آن به محل نگهداری پرندگان اختصاص یافته است.این اکواریوم در ساحل جنوب غربی استانبول و در ۵ کیلومتری فرودگاه بین الملی آتاتورک و در نزدیکی بزرگراه در فلوریا قرار گرفته است.

3

کاخ دلمه باغچه
این کاخ در راستای تنگه بسفر قرار دارد که زیبایی و اهمیت تاریخی زیادی دارد. این کاخ در قرن نوزدهم به دستور سلطان عبدالمجید یکم ساخته شده است و آخرین سلاطین عثمانی از این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می کرده اند. این کاخ در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شده‌است. این کاخ از نظر حجم موزه‌ها، تالارها و اشیای گران قدرش از مهمترین موزه‌های جهان و مهمترین و مقدس‌ترین موزه جهان اسلام است و بیش از ۸۶ هزار شی ارزشمند دارد بخصوص اشیای پیامبر و ائمه و عمر و ابوبکر که با حساسیت فوق‌العاده نگهداری می‌شود. از دیگر ویژگی های این کاخ وجود بزرگترین چلچراغ بلور است که هدیه‌ای است از طرف ملکه ویکتوریا اول. این چلچراغ دارای۷۵۰ حباب و وزنی معادل ۴٫۵ تن است. بدون شک می توان این کاخ را نشانگری از معماری قصر سازی رومی و بیزانسی و اسلامی دانست. این کاخ همه روزه بجز دوشنبه ها و پنج شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر به روی عموم مردم باز است.

4

مسجد رستم پاشا
مسجد رستم پاشا از مساجد شهر استانبول است. این مسجد در سال ۱۵۶۱ به دستور رستم پاشا صدراعظم و توسط معمار سینان ساخته شده ‌است. از آنجا که زمین‌های منطقه امین اونو هم مرکز تجاری و هم گود بود معمار سینان در زیر این مسجد مخازن و دکان‌هایی ساخته‌است. ارزش اصلی مسجد ناشی از نقشهای گل‌ میخک، مینا، لاله، رز و زنبق است. همچنین نمونه های از چینی‌کاری در قرن ۱۶ در دیوارهای شبستان ورودی و هم در ستون‌های پافیلی این مسجد به چشم می خورد.

5

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)
بسیاری از ایرانی ها استانبول را به قصد خرید انتخاب می کنند از این رو باید گفت استانبول گزینه خوبی برای خرید است. استانبول با دارا بودن مراکز خرید زیاد محبوبیت بسیاری میان همه علاقه مندان به خرید در دنیا دارد. یکی از بازارهای خوب استانبول جهت خرید بازار کاپالی چارشی است. این بازار بیش از چهار هزار مغازه و بوتیک دارد. این بازار سرپوشیده در یک مایلی غرب سلطان احمد است و یکی از بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده در دنیا است. محصولاتی که در آن فروخته می شوند عبارتند از فرش و قالی، پوشاک، کارهای دستی و هنری. در این بازار رستوران ها، کافه ها و مساجد زیادی هم وجود دارد.

6

برج گالاتا
این برج در سال 1348 ساخته شده است که با 67 متر ارتفاع در آن زمان بلندترین ساختمان استانبول بوده است. برج گالاتا دارای 9 طبقه می‌باشد که از بالای این برج می‌توانید منظره پانورامیک 360 درجه‌ای از استانبول را زیر پای خود تماشا کنید. تماشای دریای مرمره از بالای این برج منظره ای بسیار زیبا و متفاوت را برای شما خلق خواهد کرد. به همین دلیل توریست هایی که با تور استانبول به این شهر سفر می کنند حتما از این برج دیدن می کنند. امروزه در طبقه نهم این برج یک رستوران و کافه تریا قرار گرفته است. از ویژگی های این برج این است که از ساختمان های اطراف این منطقه همچنان بلند تر می‌باشد. برای بازدید این برج از ساعت 9 صبح تا 8 شب میتوانید دیدن کنید. همچنین هزینه بلیط ورودی آن فقط 10 لیره ترکیه می‌باشد. البته از ساعت 8 شب به بعد فقط می توانید از رستوران و کافی شاپ این برج استفاده کنید.

7

قلعه روملی حصار
از قلعه های معروف استانبول که در منطقه ساریر استانبول، بر روی تپه ای در قسمت اروپایی بسفر قرار دارد، قلعه روملی حصار استانبول می باشد.این قلعه توسط سلطان محمد دوم عثمانی در سال 1452 میلادی، قبل از فتح قسطنطنیه، احداث شده است و دقیقا در مقابل قلعه آناتولی قرار گرفته است. این قلعه از موقعیت بسیار عالی و سوق‌الجیشی برخوردار است که هدف از ساخت آن کنترل تنگه بسفر می باشد تا از هر نوع هجوم و حمله از سمت دریای سیاه برای رسیدن به قسطنطنیه جلوگیری شود. قلعه روملی حصار شامل یک برج کوچک، سه برج اصلی و سیزده برج مراقبت کوچک می‌باشد که برج های اصلی را به هم متصل کرده است. این برج ها شکل های متنوعی دارند یکی از این برج های مراقبت به شکل منشور چهار گوش، شش‌تای آن به شکل منشورهای چند گوش و شش‌تای دیگر به صورت استوانه ای می باشند که ارتفاع دیوارهای قلعه در حدود ۸۲ متر است. همچنین این قلعه شامل سه دروازه اصلی در کنار سه برج اصلی می باشد و دارای مخزن سلاح، اتاق استقبال، مسجد، زندان و… است.گردشگران استانبول می توانند همه روزه از این قلعه زیبا بازدید نمایند و از تماشای آن لذت ببرند.

8

پارک مینیاتور
یکی از تفریحات استانبول، پارک مینیاتور است که در شمال شرقی خلیج شاخ طلایی قرار دارد و در سال ۲۰۰۳ افتتاح شده است. در این پارک ۱۲۲ مدل ابنیه در اندازه و مقیاس کوچک وجود دارد که ۵۷ تای آن مربوط به شهر استانبول می‌باشد و تعدادی از سراسر ترکیه و کشورهای دیگر وجود دارد. از جمله این ماکت ها: قصر توپ قاپی، مسجد سلطان احمد، ایاصوفیه، مسجد کلیسای کاریه، استادیوم المپیک، برج گالاتا، برج و جزیره دختر و پل بسفر که میتوانید روی آن راه بروید، معبد آرتمیس، کاپادوکیا، کوه نمرود، خانه های تاریخی ماردین، کتابخانه تاریخی افس، خانه حضرت مریم، غار اصحاب کهف، مرسین ازمیر آسپندوس آنتالیا، قدس شریف و… می‌باشد. جنس همه ماکت‌ها از فایبرگلاس و موادی انتخاب شده که در برابر برف، بوران و محیط طبیعی پارک که در حاشیه دریا و در هوایی شرجی واقع شده است، مقاوم باشند.

9

برج دختر
این برج زیبا از مشهورترین جاذبه های شهر استانبول به شمار می آید که مانند نیلوفر دریایی در میان آبهای تنگه بسفر قرار گرفته است. برج دختر یا کیزکوله سی بر ارتفاع صخره ای بزرگ و صاف در وسط تنگه بسفر قرار دارد و یکی از دوست داشتنی ترین بناها برای مردم استانبول به شمار می‌رود. برج دختر اولین فانوس دریایی شهر استانبول می‌باشد که علاوه بر کاربردش با افسانه ای مشهور شده است به طوری که اگر از مردم استانبول بپرسید که دوست داشتنی ترین بنای استانبول کجاست، همه برج دختر را نشان می دهند و همه اینها به خاطر داستانهای عاشقانه بسیاری است که در مورد آن نقل می‌کنند. طبق روایت یکی از پادشاهان دختر خود را برای در امان بودن از بیماری و دشمنان به طبقه ی بالای این برج می‌فرستد اما دست تقدیر ماری را در ظرف انگوری که خدمتکاران برای او برده بودند قرار می دهد و شاهدخت جانش را در همین مکان امن از دست می دهد.

مراکز خرید استانبول
استانبول یکی از مراکز خرید افسانه ای جهان می باشد. از جمله بهترین مراکز خرید استانبول می‌توان از پارک ایستینیه، بازار کانیون، بازار آک مرکز، بازار برج مرکزی، بازار انجمن و ده ها مرکز خرید دیگر نام برد. این مراکز خرید دارای فروشگاه های لوکس، رستوران های عالی و سینمای چهار بعدی مهیج هستند.

10

نظرات

دیدگاه خود را به ما بگویید.

نام: (لازم)
ایمیل: (لازم)
وب سایت:
پیام: