دانستنی های روسیه

روسیه، بی شک یکی از زیباترین و پهناورترین کشورهای دنیا می باشد که، در شمال اوراسیا قرار گرفته است.

این کشور پر از رمز و راز،فرهنگی پربار و دیدنی های بسیار دارد و مهد نویسندگان معروفی چون : داستایوفسکی و تولستوی می باشد.

گردشگران به دفعات از سراسر جهان چه در قالب تور روسیه چه به صورت مستقل به روسیه سفر می کنند تا از جاذبه های این کشور خصوصاً میدان سرخ در مسکو و موزه زیبای هرمیتاژ، درسن پطرزبورگ دیدن نمایند.

در فصل تابستان که گرمای زیادی هم ندارد، می توان بیشتر از فصول دیگر گشت و از جاذبه های آن دیدن نمود. در این فصل هوا ثُباتی ندارد. هنگامی که وارد مترو می شوید آسمان آبی و صاف است اما ممکن است پس از حدوداً ۲۰ دقیقه، وقتی از مترو بیرون می آئید! ببینید که باران همه جا را فرا گرفته و زمین مرطوب می باشد. چنین هوائی را مخصوصاً در شهر سن پطرز بورگ ( پایتخت فرهنگی و مرکز سلسله رُمانوف ) بیشتر خواهید دید.

باید اندیشید که مردم، چگونه با این همه نا هماهنگی آب و هوا، کنار آمدند؟ مثل ساختن شهر سن پطرزبورگ که به سرعت در زمان پطر شکل گرفت.

وقتی به روسیه سفر می کنید، هنگام ورود در فرودگاه قدیمی، با روس هائی که صورت های سرخ و سفید دارند روبرو می شوید، ممکن است که کمی تو ذوقتان بخورد. ولی رفته رفته عادت خواهید کرد. بعضی از گردشگران، بازدید را از مسکو آغاز می کنند و برخی دیگر با پرواز داخلی به سن پطرزبورگ می روند.

پایتخت

پایتخت این سرزمین پهناور، یکی از بزرگترین کلان شهر های اروپا و مهم ترین شهر روسیه، یعنی مســـــکوکه درغرباین کشورو در بخش اروپایی آن واقع شده، می باشد. این شهر، رودخانه های بسیاری را در خود جای داده که از مهمترین آنها می توان رودخانه مســـــکو را نام برد.
این شهر دیدنی، مرکز مذهبی و سیاسی، مالی و اقتصادی، آموزشی و تاریخی و همچنین مرکز حمل و نقل فدراسیون روسیه می باشد.
زبان : زبان رسمی مردم کشور سردسیر روسیه، روســـــی می باشد. لازم بذکر است که زبان های دیگری نیز درجمهوری ها و مناطق خودگردان روسیه بکار برده می شود.
مساحت : روسیه با مساحت حدود ۱۷.۰۰۰.۰۰۰ متر مربع، پهناورترین کشور دنیا لقب گرفته است.
آب و هوا : آب و هوای این کشور سرد و پر برف و باراناست.
واحد پولی : روبل روسیه، واحد پولی این سرزمین است.
مرزهای این کشور : روسیه با اقیانوس های آرام شمالی و منجمد شمالی، و دریاهای خـــــزر، سیاه،بالتیک،ژاپن، مرز آبی،و با ۱۲ کشور اروپایی و آسیایی مرزهای زمینی ( خاکی ) دارد.
دیدنی های مسکو :
میدان سُرخ ( کلیسای واسیلی ). این میدان که مقبره لنین را در خود جای داده ،با آجر فرش قرمزش وبا برج های رنگارنگ و مناره های دل انگیزش، جنب کاخ معروف کرملین واقع گردیده ،یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر مسکو می باشد.
کاخ کرملین. این کاخ در کرانه شمالی رود مسکو واقع شده، نمادی ازمعماری این کشور و مرکز تصمیم گیری های سیاسی روسیه می باشد.
گوم : مرکز خرید اجناس مارک دار، واقع در میدان سرخ با حدود ۱۰۰۰ مغازه می باشد.
مقبره لنین.
موزه تاریخ.
مجسمه مارشال ژُکوف ( فاتح برلین ).
میدان سوارکاری ( مانژ ).
اسطبل اسبهای سلطنتی.
مجلس دوما.

تمام این این جاذبه ها در مرکز شهر مسکو واقع شده اند.
هفت خواهران ( ساختمان های استالینی ).
بلندای تپه گنجشکها، مشرف به مسکو.
صومعه نوُدوویچ و جنب آن مقبره مشاهیر روسیه.
متروهای قدیمی مسکو، که عمر بعضی از ایستگاه های آن به ۸۰ سال می رسد.
به متروهای این شهر، کاخ های زیرزمینی نیز می گویند.
پارک آزادی و نشان کشته شدگان جنگ جهانی دوم.
برای بازدید از جاذبه های این شهر، نسبت به علایق مسافران، می توان ۳ تا ۵ روز وقت صرف کرد.
بهترین و مقرون به صرفه ترین نوع تردد و سفر درون شهری در مسکو، با مترو می باشد. مترو این شهر دارای ۱۲ خط و حدود ۱۸۰ ایستگاه می باشد.
مترو مسکو، با عمق نزدیک به ۸۵ متر، عمیق ترین سیستم حمل و نقل زیرزمینی جهان بوده و طولانی ترین پله های برقی اروپا را در این مکان می توان دید.
دیدنی های سن پطرزبورگ :
شهر زیبای سن پطرزبورگ، که شهری بسیار جوان با عمر حدوداً ۲۵۰ سال می باشد، در آخرین بخش غرب روسیه، شرق خلیج فنلاند بر روی حدود ۴۲ جزیره در دلتای رودخانه نوا بنا گردیده است.
پل های بسیار زیادی موجب ارتباط این جزایر با یکدیگر شده و حدود ۲۰ پل متحرک داشته که ۷ پل بر روی رودخانه نوا قرار گرفته است.
این شهر قبل از مسکو، پایتخت روسیه بوده و به آن شهر موزه هم می گویند.
این شهر که مانند ونیز ساخته شده، با این تفاوت که بسیار زیباتر و تمیزتر از ونیز بوده و قسمت های داخلی شهر را کاخ ها تشکیل داده اند و کانال های دیدنی که از میان ساختمان ها می گذرد.
در میان دیدنی های این شهر، کاخ موزه هرمیتاژ که منحصر به فردترین جاذبه این شهر می باشد خودنمائی می کند. این موزه عظیم و باشکوه، اعتبارش را از ۲ اثرتابلوهای داوینچی گرفته است.
شاید اولین جاذبه دیدنی این شهر، دروازه وداع ( دروازه مسکو ) باشد! دروازه ای که به مناسبت پیروزی بر عثمانی ها و ایرانی ها بنا شده است. ( البته نا گفته نماند که ۹۰% سربازانی که در جنگ جهانی دوم، از این دروازه گذشتند، هرگز بازنگشتند).
پارک پیروزی، که اکثر اجساد جنگ جهانی دوم در آنجا سوزانده شد.
باشگاه معروف زنیت ( که به آبی های سن پطرزبورگ معروفند ) پشت پارک پیروزی قرار گرفته است.
مسافران داخل این شهر می توانند از خانه شیمی دان معروف روسیه ( مندلیف ) و نیز جدول مندلیف که ایشان ترسیم کرده است، دیدن نمایند.
میدان اسحاق و کلیسای زیبای اسحاق، که ستون های آن در بمباران های ارتش هیتلر، همچنان زخم هائی بر تن دارد.
مجسمه نیـکُلای و همسر و دخترانش در وسط میدان شهر قرار دارد.
کلیسای کازان و آرامگاه سپهسالار کوتوزُف، فرماندهی که بر ناپلئون بنا پارت پیروز شد در میدان شهر دیده می شود.
بندرگاه و همچنین پُل های متحرک.
ناو جنگی آورورا.
خیابان الکساندر نفسکی ( همانند خیابان شانزه لیزه پاریس ) که هنگام شب بسیار زیبا است.
شب های سفید
دیدنی های قسمت بیرونی شهر
قصــر کاترین در دهکده پوشکین ( دهکده تزارها )، که کاخ تابستانی نیز به آن می گویند.
کاخ بزرگ و دیدنی فــــــــــواره ها ( پیترهوف ).
تئـاتر بزرگ شهر سن پطرزبورگ.
بهترین و مقرون به صرفه ترین نوع تردد و سفر درون شهری در این شهر،مترو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو