راهنمای سفر به ارمنستان

راهنمای سفر به ارمنستان

 

راهنمای سفر به ارمنستان
اگر می خواهید با جاذبه های ارمنستان به صورت کامل آشنا شوید مطالب ما را مطالعه کنید .

armenia-yerevan
موقعیت و آب و هوا:
ارمنستان یکی از کشور های همسایه در شمال ایران است که هر سال تعداد زیادی از ایرانیان از طریق مرز هوایی و زمینی روانه این کشور می شوند تا یک سفر نه چندان خارجی را تجربه کنند. ارمنستان یک شهر تاریخی بسیار زیبا و مملو از کلیساهای گوناگون می باشد. مناظر طبیعی این کشور شامل جنگل های سرسبز، دریاچه های دوست داشتنی و دشت های پهناور است اما بهترین چیز در مورد ارمنستان، خود مردم ارمنستان هستند، آنها مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و خیلی خوب گردشگران را هدایت و راهنمایی می کنند. این کشور با مساحتی حدود ۳۰ هزار متر مربع و جمعیتی ۳.۲ میلیون نفری می باشد که پایتخت آن ایروان می باشد. ارمنستان دارای آب و هوای معتدل بوده و پایتخت این کشور در سه ماه زمستان بسیار سرد می شود. ارمنستان به عنوان یک کشور آفتابی شناخته می شود. آب و هوای پاییزی در این کشور طولانی تر می باشد و به حیات رنگارنگ گیاهان شهرت دارد، در حالی که بهار کوتاه می باشد.
راه های سفر به ارمنستان:
برای سفر به ارمنستان می توان از راه هوایی یا زمینی مسافرت کرد. برای سفر هوایی می توان از هواپیمایی های ماهان و… استفاده کرد که پرواز مستقیم دارند. اما مسیر زمینی را می توان توسط قطار، اتوبوس و یا ماشین شخصی رفت.
برای سفر با ماشین شخصی می توانید به شهر تبریز رفته و از آنجا تا شهر جلفا حدود ۱۳۵ کیلومتر را طی کنید و بعد از آن به سمت سیه رود که حدود ۶۰ کیلومتر می باشد و در انتها به شهر مرزی نوردوز می رسید و در آنجا پس از انجام مراحل قانونی به سمت ایروان خواهید رفت. از نوردوز تا ایران ۴۰۰ کیلومتر می باشد. البته این مسیر در صورتی میسر می باشد که شما گواهینامه بین المللی را داشته باشید و عوارض خروج از مرز را پرداخت کرده باشید. اما توسط اتوبوس نیز می توان به این سفر رفت این اتوبوس ها از شهر تبریز به سمت ایروان می روند.
تردد در ارمنستان با وسایل عمومی:
حمل نقل عمومی در ارمنستان بسیار خوب و ارزان می باشد و بیشتر سفرهای درون شهری هم با مینی بوس و اتوبوس انجام می گیرد. برای سفرهای بیرون از شهر نیز شما با اتوبوس و مینی بوس می توانید استفاده کنید. برای سوار شدن در وسایل عمومی نیاز به داشتن بلیت ندارید و می توانید در هر ایستگاه که می خواهید پیاده شوید هزینه آن را نقدی پرداخت کنید. باید بدانید که در ارمنستان هیچ گونه پرواز داخلی وجود ندارد و شما فقط می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایید.
امنیت در ارمنستان:
بطورکلی در ایروان آمار جرایم بالا نیست اما در حال افزایش است از این رو باید مراقب باشید و بهتر است به افرادی که در خیابان مشکلاتی دارند نزدیک نشوید. همچنین بهتر است بعد از غروب آفتاب به تنهایی پیاده روی نکنید. پیشنهاد ما این است که پول های خود را در مجامع عمومی و مکان های پر جمعیت و پر رفت و آمد نشان ندهید و از سوار شدن اتومبیل‌های نقلیه عمومی خودداری کنید.

g-2-jpg

سلامت و بهداشت در ارمنستان:
بهتر است در سفرهای خود خوب غذا بخورید اما زیاد نخورید. وقتی با ارامنه همسفره می شوید آنها بخاطر حس مهمان نوازی به شما آنقدر غذا می دهند تا دیگر نتوانید آن را بخورید. آب های لوله کشی عموما سالم هستند و علاوه بر آن شما بطری های مختلف آب معدنی را براحتی در خیابانهای شهرها و روستاها خواهید یافت. برای سفر به این کشور از آوردن هرگونه داروهای کدئین دار بدون نسخه پزشک جدا خودداری کنید به دلیل آنکه اینگونه داروها جز مواد مخدر محسوب می شود و درصورت به همراه داشتن آن ضمن ارائه نسخه پزشک معالج، این مسأله حتما می باید در اظهار نامه قید گردد.
راه های ارتباطی در ارمنستان:
پیش شماره ارمنستان ۰۰۳۷۴ است. هزینه جابه جای تلفن های همراه ایرانی در ارمنستان زیاد می باشد از این رو بهتر است از خطوط ارتباطی کشور ارمنستان استفاده کنید این سمکارت ها را در مرز یا فرودگاه ارمنستان وجود دارد. علاوه بر این تلفن در بیشتر نقاط وجود دارد می توانید از تلفن های عمومی اعتباری برای تماسهای خود استفاده نمایید.
بهترین هتل ها ارمنستان:
شهر ایروان دارای هتل های زیادی است که بنا به موقعیت آنها قیمت متفاوتی دارند. از جمله این هتل ها عبارتند از: هتل آرارات، آنی پلازا، رجینا، اربونی، رویال پلاس، کنگرس، گلدن تیولیت ایروان و… می باشد اما مناسب ترین هتل ها نیز می توانند: تاون پلاس ایروان ولایتس باشند.

از جمله مراکز ایرانی در ایروان:
– بانک ملت ایروان وابسته به شرکت سهامی خاص که به عنوان شعبه بانک ملت جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۹۲ درشهر ایروان تاسیس شده است.
آدرس: ایروان، خیابان امیریان- شماره ۶ تلفن:۰۰۳۷۴۱۵۸۱۷۹۱
– سازمان اجتماعی تجار و تولید کنندگان ایرانی که بعنوان یک مرکز اجتماعی درسال ۱۹۹۷ تاسیس و شروع به کار نموده است. تجار ایرانی دارای مرکزی بنام بازار ایرانیان و شورای بازار مذکور هستند.
آدرس: ایروان، خیابان کیویان، ساختمان شماره ۲۶ پلاک ۱ تلفن و نمابر: ۰۰۳۷۴۱۲۷۸۵۹۳
– مدرسه جمهوری اسلامی ایران (شهید فهمیده) ایروان، در این مدرسه فرزندان ایرانیان مقیم و همچنین ارامنه مشغول به تحصیل می باشند.
تلفن و نمابر: ۲۵۰۲۹۷ ۰۰۳۷۴۱

– شرکت صانیر در ایروان از بزرگترین گروه شرکت های ایرانی فعال در زمینه صنایع آب و برق می باشد که با توانمندیهای موجود زمینه حضور در بازارهای بین المللی و همچنین ارمنستان را فراهم آورده است.
توصیه های دیگر:
– زبان رسمی ارمنستان زبان ارمنی است که یکی از منحصر به فرد ترین زبان ها می باشد بسیاری هم میتوانند بصورت محاوره ایی روسی صحبت کنند و انگلیسی هم خیلی ها خصوصا در ایروان می دانند اما زیاد صحبت نمی شود.
– واحد پولی ارمنستان درام است که حدودا ۱۰۰ ریال کشور ما می‌باشد و در تمام ارمنستان درام پذرفته می شود البته در خریدها بیشتر دلار و یورو نیز به راحتی قبول می شود و همچنین ممکن است ریال ایران را هم قبول کنند.
– عموما در هنگام ورود به کشور ارمنستان، افراد ناشناس و بعضا ایرانی با عناوین مختلف از جمله مترجم، راهنما و… به شما مراجعه خواهند کرد و پیشنهاد مساعدت به شما را دارند. توصیه می گردد به آنها اعتماد ننموده و حتی هدف از مسافرت خود را نیز به ایشان بازگو نکنید.
– عموما در کشور ارمنستان عکس برداری از مناطق دولتی، نظامی، امنیتی و در برخی از موارد از اماکن مذهبی و فرهنگی، ممنوع بوده و منجر به بازدداشت و پرداخت جریمه می شود، بنابراین لازم است پیش از عکس برداری با مسئولین امنیتی آن اماکن هماهنگی نموده و از آنها اجازه بگیرید.
– اگر در کشور ارمنستان دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت کنید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

پاسخی بگذارید

بستن منو