معبد ‏‏Tanah Lot بالی

در سفر با تور بالی بهتر است سری هم به معابد زیبای بالی بزنید. یکی از معابد بالی معبد Tanah Lot یا معبد تانالوت است. این معبد نیایشگاهی است بر فراز صخره ای زیبا… در جنوب غربی سواحل جزیره ی بالی. این معبد با نام معبد لوت هم شناخته می‌شود. معبد ‏‏Tanah Lot بالی بر روی تخته سنگی بزرگ در میان آب های اقیانوس هند قرار گرفته است و با پلی از جنس سنگ های مرجانی به طول ۲۰ متر به ساحل وصل می شود. این معبد یکی از هفت معبد اقیانوسی در اطراف سواحل بالی است اما در میان بقیه معابد تنها معبدی است که به رویایی ترین مکان برای عکاسی تبدیل شده است.لوت به معنای خشکی در میان آب است و تانا هم نام مکانی است که معبد در آن قرار گرفته است به همین دلیل این معبد با نام تانالوت شناخته می شود.

آشنایی با معبد تانالوت

این معبد ظاهری مخوف و ترسناک و در عین حال دوست داشتنی دارد. از شگفتی های معبد تانالوت این است که هر روز این تخت سنگ نشسته در ساحل بر اثر جزر و مد به درون اقیانوس می رود و دوباره بعد از فرونشست آب در ساحل اقیانوس پدیدار می شود. این مجموعه ساحلی شامل معبدهای کوچکتر، رستوران ها، مغازه ها و پارک های فرهنگی است، هم چنین رقص های زیبای سنتی در این مکان اجرا می شود.

داستان ساخت و تاریخچه معبد

در قرن پانزدهم کشیشی به نام Nirartha در هنگام سفر از این مکان، این تخته سنگ نظرش را جلب می‌کند. او بر فراز این صخره می رود و بعد از کمی استراحت با ماهیگیران منطقه صحبت می کند و می گوید می‌خواهد بنایی روی این صخره بسازد. نیرارتا یک شب کامل را بر روی این صخره به می‌گذارند.

سرانجام نیرارتا شروع به ساخت این معبدی هندو روی این صخره می‌کند که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مهم بالی شناخته می شود.

افسانه مار غول‌پیکر

یکی از دلایلی که بر اهمیت این معبد افزوده است وجود افسانه‌های کهن در رابطه با آن است؛ مهم ترین افسانه ی روایت شده در رابطه با معبد لوت این است که مار غول پیکر در میان اقیانوس هند زندگی می کند و ماموریت آن این است که از معبد لوت حفاظت کند و روح های خبیث را از این شهر دور نماید، به همین علت به معبد لوط معبد افسانه‌ها هم می‌گویند.

پس از قرن ها و با گذشت زمان، امواج بزرگ دریا به طور مداوم با پایه های سنگی معبد برخورد نموده، به طوری که به شدت در خطر فرسایش قرار گرفت و در سال 1980 به میزان قابل توجهی دچار فرسایش شده و آسیب های جدی به آن وارد شد. به همین منظور مقامات کشور بالی با کمک دولت ژاپن، چالش های حفاظت از Tanah Lot و سایر اماکن تاریخی در سراسر کشور مطرح کرده و به مرحله اجرا رساندند. در طول این اقدامات، معبد تانالوت به طور کامل ترمیم شده و یک سوم از Tanah Lot در حال حاضر در واقع سنگ مصنوعی است.
بر اساس باورهای قدیمی، آب چشمه تیرتا پابرسیهان Tirta Pabersihan که در نزدیکی معبد تانا لوت واقع شده است، منبع آب مقدسی برای ساکنین این منطقه به شمار می رود.
در زمان‌های بارندگی که سطح آب دریا بسیار بالا آمده و دسترسی به معبد تانالوت دشوار می گردد، معبد پنیاوانگ Penyawang میزبان زائران و بازدیدکننگان این معبد خواهد بود. هم چنین در دیگر معابد کوچک‌تری که در اطراف معبد اصلی هستند، جلسات نماز در آن برگزار می‌شود. در محیط اطراف این معبد، برای جنبه های مختلف زندگی زراعتی روستاییان، از برداشت خوب برنج نیز بهره می برند.
در روز مقدس کونگینان، پنج روز قبل از تاریخ سالگرد معبد، جشنی باشکوه در این معبد برگزار می شود که تماشای این جشن زیبا را به شما توصیه می کنیم.
یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که امواج بزرگ در نزدیکی سنگ های این معبد بسیار خطرناک هستند، بنابراین همیشه حواستان به علائم هشداردهنده نگهبانان معبد باشد و اقدامات ایمنی را رعایت کنید. قابل ذکر است که با خرید بلیط های ورودی، بیمه نیز شامل حال شما خواهد شد.

نظرات

دیدگاه خود را به ما بگویید.

نام: (لازم)
ایمیل: (لازم)
وب سایت:
پیام: